Washburn, Highland Park win city meets

It was a pretty good day for track and field athletes from Minneapolis Washburn and St. Paul Highland as both schools captured boys’ and girls’ City championships from their respective conferences.

Here is how it happened!

Minneapolis girls’ track

First-place finishes by Emily Covert (800 meter run, 1600 meter run), Grace Dickel (3200 meter run), Charlotte DeVaughn (long jump), Haley Tesch-Stevson (triple jump), and Kendall Phillips (shot put, discus) as well as the 4×200 and 4×800 relay teams led Washburn to win the City Conference girls’ championship at Southwest High School last week.

Southwest’s Simone Wilson took top honors in the 100 meter high hurdles and 300 meter low hurdles), and teammate Alison Rosengren was victorious in the 400 meter run, as was the Laker’s 4×400 relay team.

Edison’s Jia Lewis and Jada Lewis won the 100 and 200 meter dashes respectively while leading the 4×100 relay team to victory.

 

Minneapolis boys’ track

Washburn won the boys’ track and field title behind the first-place finishes of Joseph Minor (1600 meter dash, 3200 meter dash), Ben Perry (400 meter run), Jeremy Ortiz (300 meter hurdles), Latrel Bible (shotput, discus), D’Angelo Moore (high jump), and Oscar Shulman (pole vault), as wells as the 4×200 and 4×800 meter relay teams.

Javien Versey placed first in the100 meters and 200 meters, anchored the 4×100 meter relay to victory, and took top honors in the long jump in leading Patrick Henry.

Minneapolis Edison’s Montrea Talibai won the 400 meter run. Jacques Lyles did likewise in the 300 meter hurdles for North, and Southwest’s Cameron Ramarine outleaped competitors to capture the triple jump.

 

St. Paul girls’ track

Annika Ruppert won the long jump and triple jump, Alice Andrastek placed first in the high jump, and Molly Moening took top honors in the 3200 meter run. Erica Meyers prevailed in the 100 meter high hurdles, Lauren Mendoza in the 300 meter low hurdles, Kami Hanson-Best in the shot put, and the 4×100 and 4×200 relay teams also won, leading Highland Park to the girls’ track and field title.

Discus winner Brooklyn Jarrett, 100 meter champion Alaysia Duncan, and 800 and 1600 meter title holder Sophia Rabins performed well for St. Paul Central.

Janice Cole of Washington won the 200 and 400 meter runs.

 

St. Paul boys’ track

Joshua Aune captured the long jump, triple jump and 110 high hurdles titles, Damyan Hart was the high jump winner, Gabe Pfieffer won the 800 meters, and the 4×400 and 4×800 relay teams placed first, leading Highland to the St. Paul City Conference boys’ title.

Johnson’s junior sprinter Keylan Jackson won the 100, 200 and 400 meter runs for the second consecutive year, while teammate Chizaram Azonwu was the discus champion.

Como Park distance runner Innocent Murwanashyaka took first in the 1600 and 3200 meter runs, as did teammate Lukas Walton in the 300 intermediate hurdles.

Eric Kuta of Central was the shot put champion.

 

Mitchell Palmer McDonald welcomes reader responses to mmcdonald@spokesman-recorder.com.